Święto Niepodległości w Ambasadzie RP

11DSC_5430W piątek, w przededniu 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Ambasadzie RP w Sztokholmie odbyło się przyjęcie upamiętniające datę 11 listopada 1918 r.

Na początku odśpiewano hymny państwowe Polski i Szwecji. Później głos zabrał Wiesław Tarka Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie, który przedstawił najważniejsze wydarzenia ostatniego roku. Wspomniał o ostatniej wizycie Prezydenta Andrzeja Dudy z Małżonką. 
Usłyszeliśmy o świetnie rozwijającej się polsko-szwedzkiej współpracy gospodarczej. Ambasador wymienił polskie marki, które wiodą prym na rynku szwedzkim – producenta autobusów Solaris oraz producenta podłóg drewnianych Barlinek. 
Polska jest atrakcyjnym celem podróży dla szwedzkiego turysty. Do tradycyjnie odwiedzanych miast dołączyły  Wrocław i Poznań. 
Dowiedzieliśmy się o ponad 1300 szwedzkich studentach, którzy uczą się na polskich uczelniach (głównie specjalności: medycyna, stomatologia, weterynaria czy sztuka filmowa). 
Ambasador Wiesław Tarka zapowiedział wypożyczenie od Szwecji obiektów ważnych dla naszej historii i kultury do nowego Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli
Na sam koniec zgromadzeni goście zaproszeni zostali na poczęstunek z tradycyjnym polskimi potrawami.

Share