mural Tadeusza Kościuszki „Under sin resa till USA”

Stowarzyszenie Białorusinów w Szwecji stworzyło tymczasowy mural przed wejściem do NK przy ulicy Regeringsgatan w Sztokholmie, upamiętniający bohatera wolności z pięciu narodów, Tadeusza Kościuszkę (1746-1817).
Kościuszko brał udział w walce o wolność i niezależność od Rosji, ale również uczestniczył w wojnie o niepodległość amerykańskiej jako generał-major i adiutant Jerzego Waszyngtona.
Podczas podróży do USA w 1797 roku Tadeusz Kościuszko zatrzymał się w hotelu Robinota, który wówczas znajdował się pod tym adresem w Sztokholmie.
Dziesiątki osobistości od ministrów po pisarzy i malarzy odwiedzało go tam. Jeden z nich, Carl Fredrik Breda, chciał namalować jego portret. Kościuszko jednak odmówił. Był w bardzo złym stanie fizycznym. Wtedy stworzono litografię na podstawie rysunku dworskiego grawerza Martinsa, przedstawiającą Kościuszkę leżącego na schäslongu.
Popularność gościa była tak duża, że mieszkańcy Sztokholmu próbowali ograniczyć ruch powozów na ulicy przed hotelem, aby dźwięk kopyt i kół na kostce brukowej nie przeszkadzał mu w odpoczynku. Istnieją jednak podejrzenia, że mógł użyć choroby jako wymówki, aby uniknąć spotkania z królem Gustawem IV Adolfem, aby nie było to interpretowane przez cara jako antyrosyjski występ.
Zobacz mural, jeśli masz okazję być w okolicy Szwecji.

People’s Embassy of Belarus in Sweden
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Pani Joanna Hofman, I Radca Pan Andrzej Krynicki, Sekretarz Ambasady Litwy Pan Augustinas Uleckas, Dmitri Vasserman -Belarus folkambassad wraz z zebranymi przedstawicielami Polonii 🇵🇱& białoruskiej diaspory ⬜️🟥⬜️ złożyli kwiaty pod muralem gen. Tadeusza Kościuszki w Sztokholmie w 278. rocznicę urodzin generała.
Na zakończenie wydarzenia chór „April” odśpiewał pieśń „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

https://www.pap.pl/aktualnosci/bialorusini-uczcili-w-sztokholmie-278-rocznice-urodzin-tadeusza-kosciuszki

Share

oficjalna witryna Kongresu Polaków w Szwecji