Po Polsce bez ”dubb”

Na stronie  http://www.transportstyrelsen.se możemy przeczytać, że od 1 grudnia do 31 marca mamy obowiązek jeżdżenia na zimowych oponach na terenie Szwecji. W trosce o nasze bezpieczeństwo zakładamy zimówki do naszych samochodów. Czasami jednak zdarza się, że są to tzw. ”vinterdäck med dubbdäck” tzn. opony z kolcami.
Z reguły nie ma problemu gdy poruszamy się po Królestwie Szwecji (np. w Sztokholmie są ulice, gdzie obowiązuje zakaz jazdy na oponach z kolcami). Jednak gdy planujemy przyjazd do Polski to mamy kłopot.
Co może zdarzyć się już na promowisku po polskiej stronie?
Jak opisują forumowicze na polonijnych portalach jest kilka możliwych wariantów wydarzeń. Najbardziej optymistyczny to taki gdzie przejeżdżamy niekontrolowani przez policję i trzymamy zaciśnięte kciuki by nie spotkała nas kontrola po drodze.
W opcjach pesymistycznych:
a/ policjant każe nam wyciągać samemu kolce z opon i poczeka, aż to przy nim zrobimy,
b/ nakaże pozostawić auto na promowisku jako niezdatne do poruszania się po polskich drogach.
Niestety możemy usłyszeć głosy, że na czas krótkotrwałego pobytu, zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia, możemy jeździć samochodem po Polsce na oponach z kolcami. Aby zdementować te plotki wystosowałem zapytanie do Wydziału Ruch Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Wkrótce  otrzymałem pismo drogą e-mail z rzeczową odpowiedzią, popartą zapisami ustawy o ruchu drogowym (treść poniżej).

„(…) W odpowiedzi na Pana pytanie dot. możliwości poruszania się po naszych drogach, samochodem wyposażonym w opony z kolcami uprzejmie informuję, że w aktualnie obowiązującym stanie prawnym, zgodnie z art. 60 i 66 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.) jest to zabronione.

Art. 60.
2. Zabrania się kierującemu:
5)   używania opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi.
3. Używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach jest dozwolone tylko na drodze pokrytej śniegiem.

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
4)   nie powodowało niszczenia drogi.”

Tą drogą chciałbym raz jeszcze podziękować wrocławskiej Policji za szybką i rzeczową odpowiedź. Wierzę, że tym artykułem rozwiałem wątpliwości nt. legalności poruszania się po polskich drogach na oponach z kolcami.

Autor: MK (stan prawny w Polsce na dzień 2/12/2013, dane funkcjonariusza do wiadomości redakcji)