Zaproszenie na 17. września

Kania NordFoto
Poczty sztandarowe pod Pomnikiem Katyńskim, 2016 / zdjęcia: Kania NordFoto

Dziękujemy za uczestnictwo 3 września we mszy św. za ofiary i bohaterów II wojny światowej poległych, lub pomordowanych przez agresora niemieckiego (1/IX) i agresora sowieckiego (17/IX).

W modlitwach wspominaliśmy bohaterów kampanii wrześniowej i ruchu oporu w kraju, wszystkich formacji wojskowych, walczących na wszystkich frontach II wojny światowej; uczciliśmy pamięć oficerów i żołnierzy, ludzi nauki i kultury odbudowujących świadomość narodową w okresie międzywojennym na ziemiach Rzeczypospolitej Polskiej, a pomordowanych w Zbrodni Niemieckiej 1939 – części tzw. Inteligenzaktion oraz w sowieckiej Zbrodni Katyńskiej 1940.

Przywołaliśmy pamięć
– Rodaków – ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych;
– bohaterskich Powstańców Warszawskich 1944;
– ofiar Obławy Augustowskiej, żołnierzy Niezłomnych
i wszystkich, którzy walczyli o Niepodległą i Suwerenną Polskę.

Jeszce raz dziękujemy za uczestnictwo!

W tym roku rocznica agresji sowieckiej na Polskę przypada na niedzielę 17 września, o godz. 13 pod Pomnikiem Katyńskim planowane jest złożenie kwiatów i modlitwy, podobnie jak to ma miejsce w kwietniu, ponieważ jesteśmy poza Sztokholmem, będziemy duchowo obecni w uczczeniu pamięci ofiar sowieckiej Zbrodni Katyńskiej 1940.

Ponieważ to spotkanie (pod Pomnikiem Katyńskim) łączy się z agresją sowiecką i z niemiecką, nasza wielka prośba by wspomnieć również – niepodległościowych oficerów i żołnierzy, których pomordował niemiecki agresor w Zbrodni Niemieckiej 1939 – części tzw. Inteligenzaktion.

Nasi bohaterowie – oficerowie, żołnierze z Kresów Wschodnich i z Kresów Zachodnich za walkę o niepodległość Polski byli odznaczani Medalami Niepodległości, a z rąk agresorów połączonych Paktem Ribbentrop-Mołotow ginęli od kuli wymierzonej w tył głowy.
Te dwie okrutne zbrodnie były wspólnie planowane i wspólnie realizowane przez obydwóch agresorów.

Na mszach, pod pomnikami, módlmy się za naszych bohaterów pomordowanych przez pierwszego jak i drugiego okupanta.

Pamiętajmy że poświęcili życie za wolną i niepodległą Polskę.

Serdecznie pozdrawiamy –Krystyna i Jan Andrzejewscy
Polski Komitet Pomocy w Szwecji

miejsce spotkania: Pomnik Katyński, Kammakargatan 12 Stockholm, Szwecja

 

Share