W MALMO UPAMIĘTNIONO POWSTANIE WARSZAWSKIE

Polka International – Międzynarodowa Asocjacja Polskich Kobiet
organizacja członkowska Kongresu Polaków w Szwecji corocznie organizuje obchody rocznic wybuchu Powstania. Uroczystości odbywają się przy Obelisku Pamięci Narodowej na cmentarzu Rosegård kv.nr 5, który od 2017 r. jest pod wyłączną opieka i zarzadzaniem P.I. Założycielami tego miejsca Pamięci Narodowej byli Danuta i Wiesław Kapergren.

Członkinie zarządu Polka International Elizabeth Blania Kacprzyk i Violetta Blania Gustavsson, córki jednego z najmłodszych Powstańców Warszawskich (czternastoletni) Bogusława Blania pseudonim „Bobek”
zorganizowały w Malmö obchody z udziałem już bardzo schorowanego ojca poruszającego się na wózku inwalidzkim. W uroczystościach brała również udział jego zona Janina. Uroczystościom towarzyszył Orvin Kacprzyk małżonek Elizabeth i syn Sebastian Tomaszewicz absolwent łódzkiej szkoły filmowej, który zawsze dzielnie wspomaga uroczystości poprzez ich fotografowanie.

Codziennie słyszymy opowieść, jak to było 77 lat temu. Wspomnienia Ojca zostały spisane i jeden egz. znajduje się  w Muzeum Powstania.

Tata codziennie wspomina Powstanie, jego ciężkie rany, które zdobył rzucając butelkę z benzyna pod czołgi. Wyszedł z domu ze swoim wujkiem Akowcem i dopiero po dwóch latach wrócił do domu. 
A jego Matka Eugenia myślała, że oboje zginęli.  

Dramatyczne i nie do pojęcia chwile przezywał uciekając przed obławą niemiecką po upadku Powstania, dwa razy złapany i uwięziony. Uciekając dotarł do Częstochowy, ukrył się w klasztorze. Później ukrywał się  
w prywatnym domu w Radomiu. Pomógł  im niemiecki właściciel Huty szkła. Po nocnej obławie huty musieli udać się w dalszą  i nieznaną  drogę. Złapani i przesłani do obozu w Austrii. Stamtąd ucieczka do Szwajcarii. Wrócił do Polski, bo bardzo tęsknił za swoja Matka i rodzinnym krajem. Wrócił jako 17 letni młodzieniec po szwajcarskiej szkole fotograficznej.

PAMIETAMY i zawsze będziemy pamiętali o tych wszystkich Bohaterach, których najważniejszym celem była Niepodległa Polska.
My spadkobiercy tego poświecenia i daru możemy czuć się wolni i cieszyć się wolną ojczyzna.
Jako Polonia jesteśmy dumni i chodzimy z podniesioną głowa, że to nasi ojcowie i dziadkowi przyczynili się do zwycięstwa i zdobycia wolności zarówno dla Polski i  dla Europy.

Zdjęcia: Sebastian Tomaszewicz, tekst: Polka International
mgr. Wyższej Państwowej Szkoły Filmowo-Teatralnej im. Leona Schillera w Lodzi. w. operatorski.

Share