VIII Turniej Wiedzy o Historii Polski

Szanowni Państwo! KONGRES POLAKÓW W SZWECJI ogłasza niniejszym ósma edycje WIELKIEGO TURNIEJU WIEDZY O HISTORII POLSKI dla starszej młodzieży polskiej. Finał Turnieju odbędzie się w Sztokholmie 22 kwietnia w siedzibie OPON (Östermalmsg.75 T Stadion) o g.17.30

Dla finalistów przygotowane są atrakcyjne nagrody w formie kart prezentowych do sklepów z elektronika o wartości: Pierwsza Nagroda 4000 kr, Druga Nagroda 3000 kr, Trzecia Nagroda 2000 kr
Pozostali uczestnicy dostaną nagrody pocieszenia (bilety do kina).

Eliminacje (jesli zgłosi się wielu uczestników) ok. miesiąca wcześniej w czterech okręgach: Sztokholm, Göteborg, Malmö i Umea. Koszty dojazdu pokrywa organizator (za okazaniem biletów lub kwitów). Dokładny czas podamy w późniejszym terminie. Chętni do udziału w Turnieju mogą się zgłaszać wysyłając e-mail do Ewy Bielskiej ewabie42@gmail.com lub telefonicznie 0046 767 018 200 Zgłoszenia przyjmowane Beda do 15 marca 2020r.

Zakres tematów:

Całość historii w najogólniejszych zarysach, a następujące tematy dokładniej:

¤ Unia Lubelska.

¤ Zjednoczenie ziem polskich za panowania Łokietka.

¤ Hołd Pruski

¤ Powstanie Styczniowe

¤ Masakra robotników na wybrzeżu w grudniu 1970 r.

¤ Polski papież Jan Paweł II

¤ Solidarność 1980 r.

W jury finału w Sztokholmie zasiada 3 osoby: historyk zaproszony z Polski – p. Maciej Rosalak, nauczycielka historii w szkole polskiej w Sztokholmie – p. Barbara Kowalska I prezes Kongresu Polaków w Szwecji – p. Janusz Górczyński.

Po finale Turnieju przerwa z małym posiłkiem po niej wykład historyka – p. Macieja Rosalaka n. t. “Osiągniecia Polaków w dwudziestoleciu międzywojennym”

Zapraszamy serdecznie wszystkich. A przede wszystkim młodzież.

Z pozdrowieniami – Ewa Bielska /prowadząca projekt

Share