XXVIII Forum Ekonomiczne, 4-5 września 2018 roku

Kongres Polaków w Szwecji na Forum był reprezentowany przez Członkinię Prezydium organizacji Elizabeth Blania Kacprzyk, założycielkę i prezeskę Polka International, organizacji członkowskiej Kongresu.

 Polonijne Forum Ekonomiczne odbyło się w Krynicy Zdrój w pod Patronatem Senatu RP.
Dwa główne panele Programu Polonijnego Forum to:

1.       Obrona dobrego imienia Polski i Polakow. Prelegenci: Stanislaw Karczewski Marszalek Senatu; Adam Kwiatkowski Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP; prof. Marek Rudnicki Prezes Związku lekarzy Polonijnych w Chicago (USA); Robert Andrzejczyk Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej; dr Zbigniew Gierzyński Uniwersytet Mikołaja Kopernia w Toruniu.

2.       Młoda emigracja-czas na powrót. Prelegenci: Beata Szydło Wiceprezes Rady Ministrów; Artur SobońSekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju; Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej; Tomasz Machura Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii; prof. Andrzej Pawlak Prezes Instytutu Innowacyjności i Kreatywności (USA); Filip Frąckowiak Zastępca Dyrektora TVP Polonia

Po zakończeniu paneli mieliśmy okazje do wymienienia kilku słów z Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej.

Poza tym tematy dyskutowane na Forum to: 
POLKI- kobiety w biznesie na świecieSukces polskiego produktu za granica-jak to się robi?;

Razem znaczy więcej- wspólnota spółek Skarbu Państwa  na rzecz budowania wizerunku Polski za granica.

 

W sumie Podczas Forum Ekonomicznego odbyło się około 300 spotkań.
Bardzo ciekawym panelem dyskusyjnym był panel :
Cyfryzacja-gospodarka w pogoni za efektywnością. Była to europejska premiera badan 
Williama J Ribaudo, Partnera Zarządzającego Deloitte & Touche ,LLP,USA. Szybkie innowacje tworząc pstrzeń dla nowych modeli biznesowych, które pojawia się niemal w każdej branży, tworząc „cyfrowy podział”. Moderatorem panelu był Orvin Kacprzyk General Counsel, Ortelius AB, Szwecja. Na zdjęciach William J Ribaudo z USA w towarzystwie Beaty Szydło i na scenie panelu oficjalnego otwarcia Forum.

Bardzo ciekawym panel było spotkanie z Andrzejem Bargiel. Pierwszym człowiekiem na świcie, 
który zjechał na nartach ze szczytu K2. Andrzej jest wielka inspiracja dla młodego pokolenia, który pokazał, ze w życiu wszystko jest możliwe i żeby wierzyli w swoje pasje i, ze sen amerykański może tez spełnić się w Polsce.

Następny panel to: Rola sportu i kultury fizycznej w społecznym i gospodarczym rozwoju Polski.
Panel dyskusyjny poświęcony wpływowi sportu oraz promocji kultury fizycznej na rozwój polskiego społeczeństwa, kształtowanie postaw społecznych, kreowanie pozytywnego wizerunku RP zagranica, 
a także na budowanie marki polskich firm i ich rozwój gospodarczy. Gość specjalny: Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP. Prelegenci: Witold Banka, Minister, Ministerstwo Sportu i Turystyki; Olgier Cieślik, Prezes Zarządu, Totalizator Sportowy; Daniel Obajtek, prezes Zarządu, Dyrektor Generalny, PKN Orlen; Marcin Chludziński, Prezes Zarządu, KGHM Polska Miedz; Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu, Grupa Maspex; Andrzej Kozłowski, Prezes zarządu, dyrektor generalny EmiTel.

Do Ministra Sportu Witolda Banka członkini Prezydium Kongresu Polakow w Szwecji skierowała pytanie:

Czy Ministerstwo Sportu ma osobny (poza Wspólnotą Polska i innymi organizacjami w Polsce) budżet z przeznaczeniem na działalność sportowa Polonii.  Pozytywna odpowiedz, ale trzeba spełnić pewne warunki.

Było bardzo przyjemnie zapoznać Pauline Ruta prezeskę Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, z która już mamy wstępne plany.

autor /zrodlo tekstu: Polka International

Share

oficjalna witryna Kongresu Polaków w Szwecji