25 lat temu, 6 maja 2001 roku, poświęcony został w Sztokholmie Pomnik Katyński – przeniesiony po 26 latach w nowe, godniejsze miejsce w centrum miasta. Było to możliwe jedynie dzięki wspólnemu wysiłkowi Polaków zamieszkałych w Szwecji, dobrej woli władz lokalnych i kościelnych oraz pomocy i zaangażowaniu Konsula Generalnego RP w Sztokholmie Piotra Kaszuby. Akt poświęcenia poprzedziła Msza święta celebrowana przez Ks. Prałata Zdzisława Peszkowskiego – kapelana Rodzin Katyńskich.
więcej https://www.polskakongressen.org/kongres-2/historia/pomnik-katynski-w-sztokholmie/
Archiwa tagu: Pomnik Katyński
50. rocznica Pomnika Katyńskiego

16 listopada 1975 odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenie Pomnika Katyńskiego na dziedzińcu posesji przy Östermalmsgatan 75, na terenie Ośrodka Polskich Organizacji Niepodległościowych (OPON). Poświęcenia dokonał J.E. ks. biskup Władysław Rubin.
W 2001 roku pomnik przeniesiono w inne, bardziej reprezentacyjne miejsce, przy kościele św. Jana w Sztokholmie. To pierwszy pomnik Katyński w Europie a drugi na świecie, po amerykańskim. Wyraźnie wskazuje Sowietów jako sprawców zbrodni katyńskiej. Wywołał protest ze strony ambasady ZSRR.
Historia powstania Pomnika Katyńskiego w Sztokholmie https://www.polskakongressen.org/pomnik/
Pomnik Katyński w dniu 9 listopada 2025
Złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim przez delegację Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie, uczniów Szkoły Polskiej im. Katarzyny Jagiellonki, przedstawicieli Kongresu Polaków w Szwecji i Polskiego Komitetu Pomocy w Szwecji oraz reprezentanta 15. Sztokholmskiej Drużyny Wędrowników Dnia 9 listopada 2025, przy kościele św. Jana w Sztokholmie
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
We wtorek 13 kwietnia – Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasador RP w Szwecji Pani Joanna Hofman i Konsul RP Pan Maciej Zamościk oddali hołd Ofiarom tej zbrodni i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Sztokholmie.
13 kwietnia o godz. 18.00, hołd Ofiarom tej zbrodni oddała delegacja Kongresu Polaków w Szwecji. Panie: Elżbieta Szwejkowska-Olsson i Marta Misterewicz, złożyły kwiaty i zapaliły znicze w imieniu organizacji członkowskich Kongresu Polaków w Szwecji.
Dwa dni wcześniej w niedzielę 11 kwietnia odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny oraz w intencji:
– Oficerów – pomordowanych w Zbrodni Katyńskiej;
– Oficerów i Żołnierzy II RP – pomordowanych w Niemieckiej Zbrodni 1939 realizowanej w Unternehmen Tannenberg, Intelligenzaktion i AB;
– Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych przez system komunistyczny PRL;
– oraz za dusze ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Osób które poległy w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietna 2010 r.
Mszę św., zamówioną przez Polski Komitet Pomocy, odprawił Rektor Polskiej Misji Katolickiej w kościele św. Stefana w Sztokholmie. Po Mszy przedstawiciele organizacji Kongresu Polaków w Szwecji przeszli pod Pomnik Katyński, składając hołd Ofiarom totalitaryzmów: sowieckiego komunizmu i niemieckiego-nazizmu, w intencji których została odprawiona Msza św. W tych dniach Polacy oddawali też hołd Bohaterom indywidualnie.
17 września przy pomniku Katyńskim
Upamiętnienie 78. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę
W niedzielę 17 września odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary sowieckiej agresji na Polskę. Rozpoczęły się one o godz. 12.00 mszą św. w kościele św. Jana w Sztokholmie. Po mszy pomodlono się, odśpiewano Rotę i złożono kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim. Wiązanki złożyli: w imieniu Ambasadora RP pan Grzegorz Jagielski – Konsul RP, w imieniu Organizacji Niepodległościowych pani Jolanta Halkiewicz – Prezes RUP. Poczty sztandarowe wystawiło Stowarzyszenie Polskich Kombatantów i Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Katarzyny Jagiellonki w Sztokholmie. Zdjęcia: Paweł Kania (Kania NordFOTO) Zapraszamy do fotorelacji >>>
Zaproszenie na 17. września

Dziękujemy za uczestnictwo 3 września we mszy św. za ofiary i bohaterów II wojny światowej poległych, lub pomordowanych przez agresora niemieckiego (1/IX) i agresora sowieckiego (17/IX).
W modlitwach wspominaliśmy bohaterów kampanii wrześniowej i ruchu oporu w kraju, wszystkich formacji wojskowych, walczących na wszystkich frontach II wojny światowej; uczciliśmy pamięć oficerów i żołnierzy, ludzi nauki i kultury odbudowujących świadomość narodową w okresie międzywojennym na ziemiach Rzeczypospolitej Polskiej, a pomordowanych w Zbrodni Niemieckiej 1939 – części tzw. Inteligenzaktion oraz w sowieckiej Zbrodni Katyńskiej 1940. Czytaj dalej Zaproszenie na 17. września
Złożenie kwiatów przy Pomniku Katyńskim w imieniu wszystkich organizacji niepodległościowych

„W tym roku rocznica agresji sowieckiej na Polskę przypada na niedzielę 17 września, o godz. 13 pod pomnikiem katyńskim planowane jest złożenie kwiatów i modlitwy, podobnie jak to ma miejsce w kwietniu, ponieważ jesteśmy poza Sztokholmem, będziemy duchowo obecni w uczczeniu pamięci ofiar sowieckiej Zbrodni Katyńskiej 1940.
Ponieważ to spotkanie (pod Pomnikiem Katyńskim) łączy się z agresją sowiecką i z niemiecką, nasza wielka prośba by wspomnieć również – niepodległościowych oficerów i żołnierzy, których pomordował niemiecki agresor w Zbrodni Niemieckiej 1939 – części tzw. Inteligenzaktion.
Nasi bohaterowie – oficerowie, żołnierze z Kresów Wschodnich i z Kresów Zachodnich za walkę o niepodległość Polski byli odznaczani Medalami Niepodległości, a z rąk agresorów połączonych Paktem Ribbentrop-Mołotow ginęli od kuli wymierzonej w tył głowy.
Te dwie okrutne zbrodnie były wspólnie planowane i wspólnie realizowane przez obydwóch agresorów. Na mszach, pod pomnikami, módlmy się za naszych bohaterów pomordowanych przez pierwszego jak i drugiego okupanta.
Pamiętajmy że poświęcili życie za wolną i niepodległą Polskę.
Serdecznie pozdrawiamy – Krystyna i Jan Andrzejewscy
Polski Komitet Pomocy w Szwecji”
Rocznica przeniesienia Pomnika Katyńskiego
6 maja 2001 roku poświęcony został w Sztokholmie Pomnik Katyński – przeniesiony po 26 latach w nowe, godniejsze miejsce
przy Kościele św. Jana (Johannesgatan 21 ) w Sztokholmie.
Jest to pierwszy na świecie Pomnik Katyński, gdzie (pomimo protestów ambasad ZSRR i PRL) wymieniono Rosję Sowiecką jako sprawcę zbrodni. Od 1975 r. tj, przez ponad ćwierć wieku monument stał na podwórku domu, w którym mieści się do dnia dzisiejszego Ośrodek Polskich Organizacji Niepodległościowych. Więcej o pomniku i jego losach
https://www.polskakongressen.org/kongres-2/historia/pomnik-katynski-w-sztokholmie/
oraz http://www.polskakongressen.org/pomnik/
Msza św. Katyńska
Katyń 1940 + Smoleńsk 2010
w intencji oficerów pomordowanych przez bolszewików w 1940 roku, oraz za dusze śp Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i osób, które zginęły w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.
Kościół św. Jana w Sztokholmie
niedziela, 12 kwietnia 2015, godz.12:00.
Po mszy złożenie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim.


