ECHA 70-LECIA ZJEDNOCZENIA POLSKIEGO W JÖNKÖPING

1-go października 2017 roku Zjednoczenie Polskie w Jönköping obchodziło Jubileusz 70-tej rocznicy powstania i działalności. Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Rodaków. Pamięć naszą kierowaliśmy również w stronę wszystkich tych, którzy odeszli już do wieczności a którzy pozostawili swój ślad zarówno w Zjednoczeniu jak i we wspólnocie Polaków na Szwedzkiej Ziemi.

Ogromną niespodziankę sprawiła nam delegacja Władz Kongresu Polaków w Szwecji, przywożąc ze sobą sztandar, podarowany przez gen. Władysława Andersa jesienią 1955 roku podczas wizyty Generała z okazji 10-lecia Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Szwecji.

Odśpiewaliśmy Hymn Polski. Zrobiło się bardzo uroczyście.

j_100516

Jubileuszowa Msza Święta zbiegła się – czego byliśmy świadkami – z uroczystym odsłonięciem i poświęceniem obrazu naszej Matki Boskiej Częstochowskiej, którego ofiarodawcą jest członek naszego Zjednoczenia, Pan Wojciech Warchałowski wraz z żoną Gunillą /na zdjęciu poniżej/.

j_102127

Państwo Warchałowscy ofiarowali kopię obrazu naszej Częstochowskiej Pani z sobie wiadomych intencji dla Parafii Świętego Franciszka w Jönköping. Kopię wykonała znana polska artystka, dyplomowany Konserwator Dzieł Sztuki – Ewa Kociuba, której „Pracownia Temper” znajduje się w Krakowie, rodzinnym mieście Pana Wojciecha.

Piękny dar serca, który służyć będzie całej parafialnej wspólnocie, sławiąc łaski i wizerunek naszej Częstochowskiej Matki.

j_100630

Poświęcenia obrazu dokonał Ksiądz Proboszcz Joseph Maria Nilsson OFMConv w asyście o. Arkadiusza Skodowskiego OFMConv.

j_100651

Jubileuszową Mszę Świętą celebrował nasz duszpasterz, ksiądz Andrzej Walkowiak OFMConv.

Po zakończonej Mszy Świętej w Sali Świętej Klary na terenie parafii, przygotowana była dalsza część uroczystości. W tym miejscu nie można pominąć milczeniem zasług ekipy, która była bezpośrednio zaangażowana w organizację całej uroczystości. Sobotnimi pracami przygotowawczymi sprawnie kierowały Panie: Gunilla Ronquist i Iwona Moszczyńska.

j_164646

Jubileusz rozpoczęliśmy od tradycyjnej lampki szampana i toastu, który w imieniu Prezes Zjednoczenia Polskiego w Jönköping, Krystyny Haderberg i całego Zarządu obecnej kadencji, wygłosiła prowadząca uroczystość Elżbieta Solich-Atamaniuk, sekretarz Zjednoczenia.

Radzi byliśmy ogromnie, że tak licznie na Jubileuszowe obchody przybyli członkowie Zjednoczenia, sympatycy i zaproszeni goście! Rozesłaliśmy ponad 40 zaproszeń imiennych.

Gośćmi specjalnymi byli: Prezes Kongresu Polaków w Szwecji – Pan Janusz Górczyński z małżonką; Wiceprezes Kongresu Polaków w Szwecji i Prezes Rady Uchodźstwa Polskiego OPON w Szwecji – Pani Jolanta Halkiewicz; członkowie Zarządu Kongresu Polaków w Szwecji – Pan Marcin Konieczny z małżonką i Pan Sebastian Możdżyński z małżonką; szef BILDA – Pan Lars Sjöstrand i nasz konsultant z BILDA – Pan Mirosław Moszczyński; księża naszej parafii: Ojciec Joseph Maria Nilsson OFMConv, Ojciec Arkadiusz Skodowski OFMConv, Ojciec Władysław Mężyk OFMConv, Ojciec Marcin Mazur OFMConv, Ojciec Andrzej Walkowiak OFMConv oraz diakon: Göran Fäldt.

Osobną bardzo liczną grupę zaproszonych imiennie gości stanowili nasi Członkowie Seniorzy i osoby zasłużone, których losy splotły się ze ZPwJ.

Ogromną radość sprawił nam list od Ojca Wojciecha Seligi, wieloletniego duszpasterza tutejszej parafii i budowniczego obecnego kościoła, który z racji swoich duszpasterskich obowiązków nie mógł przybyć na naszą uroczystość. Ojciec Wojciech napisał:

Niestety nie mogę przybyć osobiście. W tę właśnie niedzielę odprawiam Mszę Św. dla Polaków po polsku, w naszej parafii.

Serdecznie dziękuję za zaproszenie i gratuluję z okazji 70-tej rocznicy i życzę dużo Szczęść Boże na dalsze lata działalności Zjednoczenia. Niech Polski Duch rozkwita i umacnia się w tym i przyszłych pokoleniach naszych Rodaków. Będę się modlił w intencji moich Rodaków Zjednoczenia Polskiego w Jönköping, w czasie Mszy Św. po polsku, tu w Helsingborg.”

j_113111

W krótkich lecz jakże serdecznych wystąpieniach naszych gości, usłyszeliśmy pod adresem Zjednoczenia wiele ciepłych słów, gratulacji i życzeń dalszej owocnej pracy. Serię owych przemówień otworzyła nasza Pani Prezes Krystyna Haderberg, witając po szwedzku wszystkich gości i przedstawiając w zarysie historię Zjednoczenia.

j_114002

Zarówno Kongres Polaków w Szwecji, BILDA jak i Parafia Świętego Franciszka w Jönköping byli współorganizatorami Jubileuszu 70-lecia ZPwJ. Dzięki przyznanym na ten cel dotacjom finansowym z Kongresu i BILDY mogliśmy zorganizować uroczystość różniącą się zasadniczo od naszej comiesięcznej „kawy”. A dzięki wielkiej życzliwości i sympatii naszego Proboszcza Ojca Josepha, który udostępnił nam wszystkie możliwe pomieszczenia na organizację jubileuszu, mamy przede wszystkim na co dzień – jako polonijna organizacja, przysłowiowy dach nad głową.

j_124426

Wszystkim naszym darczyńcom z serca dziękujemy!!!

Ksiądz Proboszcz, który przybył na jubileuszowe obchody z „lekkim” opóźnieniem, wynikającym z niedzielnych duszpasterskich obowiązków, na ręce Prezes Zjednoczenia złożył szczere gratulacje i życzył wszystkim członkom Zjednoczenia zaangażowania, zdrowia i wielu Bożych łask.

Świąteczną rangę Jubileuszowi 70-lecia nadał program artystyczny.

j_120810

Gościem specjalnym uroczystości był zaproszony pianista, artysta z Göteborga, Pan Marcin Dominik Głuch. Wysłuchaliśmy przepięknego koncertu. Pan Marcin wykonał kompozycje Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Stanisława Niewiadomskiego i 10 Pieśni Ludowych dla Pianisty i Narratora w Jednej Osobie ze Śpiewnika Feliksa Szopskiego.

To była prawdziwa uczta dla zmysłów!

Wspaniałym występem obchody 70-lecia ZPwJ uczcili artyści młodego pokolenia, członkowie naszego Zjednoczenia. Tą część koncertu poprowadziła Pani Iwona Moszczyńska, będąca pomysłodawcą i koordynatorem projektu.

Jako pierwsi wystąpili najmłodsi członkowie Zjednoczenia: Helenka Filipowicz, Jakub Michno, Marika Nadolska, Szymon Eysymontt. Wykonali znany wszystkim i jakże zawsze na czasie, wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”.

Victoria Hällstorp przepięknie zagrała na pianinie „Balladę dla Adeliny” a w drugim utworze razem z Wiktorią Zacharzewską grającą na flecie, wykonały kompozycję Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”.

j_125157

Ostatnią wykonawczynią młodego pokolenia była Claudia Moszczyńska, która przy akompaniamencie naszej Pani Organistki Kristiny Sebastjan, zaśpiewała utwór Anny Jantar „Przetańczyć z tobą chcę całą noc”.

Młodym artystom dziękujemy za odwagę i poświęcenie własnego czasu na przygotowania do występu. Dziękujemy również ich Rodzicom, którzy na pewno dzielnie wspierali swoje dzieci.

W kuluarach przygotowana była również wystawa zdjęć i prac plastycznych. Najmłodsi członkowie Zjednoczenia w swoich pracach pod wspólnym tytułem „Polska oczami najmłodszego pokolenia”, wzruszająco przedstawili swój patriotyzm. Autorami tych plastycznych prac byli: Jakub Michno lat 8, Łucja Pactwa lat 4,5, Franciszka Pactwa lat 6, Aniela Pactwa lat 8, Marika Nadolska lat 9 i Helenka Filipowicz lat 5.

Autorką akwareli „Pejzaż z górami” była Victoria Hällstorp a „Szkic dziecka” był dziełem Claudii Moszczyńskiej.

Projekt nadzorowała i koordynowała Pani Iwona Moszczyńska.

j_145956 j_145950

Zarówno Rodzicom naszych najmłodszych artystów jak i Pani Iwonie należą się ogromne podziękowania za trud i włożoną pracę w przygotowanie wystawy.

W kuluarach przygotowane były również stoły z poczęstunkiem.

Mamy wielką nadzieję, że wszystko smakowało i że każdy znalazł coś dla siebie. Catering zamawiany był w restauracji. Spośród kilku propozycji restauracyjnego menu, wybraliśmy zaproponowaną przez członków Zarządu, Monikę Idzińską i Wiesława Szyniec restaurację PK Catering Smörgåsbutik. I nie żałujemy, bo przygotowane dania były bardzo smaczne i widowiskowe. Była to zatem nie tylko uczta dla podniebienia ale też dla zmysłu wzroku.

Wielką ucztą dla kubków smakowych były także ciasta, które upiekli członkowie naszego Zjednoczenia. Różnorodność upieczonych ciast była tak wielka, że często przy wyborze towarzyszył nam dylemat – którym wypiekiem się poczęstować?

W tym miejscu Zarząd Zjednoczenia Polskiego w Jönköping nie może nie podziękować tym wszystkim członkom Zjednoczenia, którzy z otwartością i sercem odpowiedzieli na apel o upieczenie ciast. Dziękujemy nie tylko wyznaczonym na ten dzień dyżurnym, ale i wszystkim tym, którzy nadprogramowo upiekli pyszności.

Pominąć milczeniem nie można również tych wszystkich, którzy tak dzielnie „walczyli” w kuchni podczas Jubileuszu 70-lecia!

Nasi członkowie raz jeszcze udowodnili, że można na nich liczyć!!!

 

j_084532Z okazji Jubileuszu 70-lecia Zjednoczenia Polskiego w Jönköping przygotowane zostało WYDANIE SPECJALNE BIULETYNU INFORMACYJNEGO, naszej zjednoczeniowej gazetki, która od chwili ukazania się pierwszego numeru w listopadzie 1952r. wydawana jest dwa razy w roku, bez żadnych przerw. Możemy być dumni, że Numer Specjalny oznaczony był cyfrą „130”. Docenili to również nasi Goście z Kongresu Polaków w Szwecji i BILDA. Podobno nie bez wzruszenia ów numer przeglądał o. Joseph, proboszcz naszej parafii.

Wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do współredagowania tego numeru, należą się wielkie słowa podziękowania. Wspomnienia, którymi podzielili się nasi członkowie i potomkowie założycieli Zjednoczenia, stanowią nieocenioną wartość dla naszego i przyszłych pokoleń. Biuletyn Informacyjny znajduje się na naszej stronie internetowej www.pzj.se

j_151805

Po zakończonych uroczystościach Delegacja Kongresu Polaków w Szwecji wraz z przedstawicielami Zarządu ZPwJ udała się na Cmentarz Skogkyrkogården, gdzie pod pomnikiem upamiętniającym zmarłych Rodaków, którzy przybyli do Szwecji Białymi Autobusami, wyzwoleni z różnych nazistowskich obozów koncentracyjnych, złożyła kwiaty, zapaliła znicze i w krótkiej modlitwie uczciła ich pamięć.

To był bardzo piękny gest ze strony Delegacji Kongresu Polaków w Szwecji. Dziękujemy!

I na tym zakończyły się Jubileuszowe obchody 70-lecia Zjednoczenia Polskiego w Jönköping.

Żywimy nadzieję, że uroczystość pozostanie w pamięci na długie lata a przygotowany na tą okazję numer specjalny Biuletynu Informacyjnego, zechcą przeczytać również inni Rodacy.

autor: Elżbieta Solich-Atamaniuk

Share

oficjalna witryna Kongresu Polaków w Szwecji