Turniej Wiedzy o Historii Polski

We wtorek 28 -ego kwietnia miał miejsce finał czwartej edycji Wielkiego Turnieju Wiedzy o Historii Polski dla starszej młodzieży polskiej. Uczestniczyło w nim dziesięcioro zgłoszonych kandydatów. Większość – jak zwykle – ze Sztokholmu.

Najmłodszym uczestnikiem w historii Turnieju był uczeń klasy 6-ej, który został szybko ulubieńcem publiczności. Imponował swoją wiedzą i polszczyzną. Niestety powinęła mu się noga przy którymś pytaniu i nie dostał się do ścisłego finału.

Walkę o „medalowe” miejsca stoczyły trzy dziewczyny, które cały trzymały się blisko siebie. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła i wygrała Ipad najnowszej generacji Kamila Mazurkiewicz. Na drugim miejscu uplasowała się Patrycja Domańska. Jej też w nagrodę przypadł Ipad. A trzecie miejsce zajęła Paulina Ibek wygrywając zaawansowany aparat fotograficzny. Brawo dziewczyny! I brawo dla wszystkich uczestników!

Po krótkiej przerwie na mały posiłek przyszła kolej na wykład zaproszonego z Polski, z IPN-u historyka Piotra Szubarczyka. Tematem wykładu była Zbrodnia Katyńska, która też była jednym z głównych tematów tegorocznego Turnieju. Mimo późnej pory wiele osób zostało jeszcze po wykładzie, zadając pytania wykładowcy i dyskutując między sobą.

Myślimy już o następnej edycji Turnieju, który prawdopodobnie będzie miał nieco zmienioną formułę. Zapraszamy już teraz!

Autor: E.B.

Share