Szósta edycja Wielkiego Turnieju Wiedzy o Historii Polski

24 kwietnia, w lokalu OPON w Sztokholmie, odbył się finał Wielkiego Turnieju Wiedzy o Historii Polski dla starszej młodzieży polskiej, który już od 6 lat organizuje Kongres Polaków w Szwecji.

Jak co roku,zdarzenie to zgromadziło liczna publiczność młodzieżowa, ale i wielu dorosłych zainteresowanych historia i świadomością historyczna naszej młodzieży. Obecny był Ambasador RP – Pan Wiesław Tarka i Konsul RP – Pan Grzegorz Jagielski.

W jury zasiedli: historyk zaproszony z Polski – Pan Piotr Dmitrowicz, nauczyciel historii ze szkoły polskiej w Sztokholmie – Pan Paweł Kania i prezes Kongresu Polaków w Szwecji – Pan Janusz Górczyński. Całość przygotowała i prowadziła Ewa Bielska.

Jak co roku, uczestnicy mieli się przygotować z kilku podanych wcześniej fragmentów całej historii Polski. W czasie Turnieju sami losowali swoje pytania. Kilka osób zgłoszonych do Turnieju w ostatniej chwili zrejterowało, więc cały Turniej w tym roku trwał nieco krócej niż zazwyczaj. Pierwsza Nagrodę zdobył Eliasz Pereira, który odpowiedział prawidłowo na wszystkie swoje pytania i na wiele pytań, na które inni uczestnicy nie znali odpowiedzi. Jedna z zasad Turnieju jest bowiem możliwość ”popisania” się swoją wiedzą historyczną odpowiadając na pytania, na które właściciel pytania odpowiedzi nie znal. Oczywiście – to poza konkursem. W ten sposób publiczność ma szanse poznać właściwa odpowiedz i pogłębić swoja własną wiedzę historyczna. Podobnie dopełniała odpowiedzi innych uczestników zdobywczyni Drugiej Nagrody – Wiktoria Grzelak. Trzecia Nagroda przypadła w udziale Nikoli Szwaczkiewicz. Nagrody -w tym roku pierwszy raz -były w postaci cennych kart prezentowych do sklepu El Giganten. Pozostali uczestnicy dostali Nagrody Pocieszenia w postaci biletów do kina.

Zwycięzcom gratulujemy i wszystkim uczestnikom dziękujemy!

Po krótkiej przerwie z hot dogami zaproszony z Polski historyk – Pan Piotr Dmitrowicz wygłosił wykład na temat ”Sytuacja Polaków z kresów wschodnich w czasie II wojny światowej”.W trakcie wykładu padało wiele pytań i dodatkowych komentarzy. Całe wydarzenie zakończyło się późnym wieczorem.

Za rok – siódma edycja Wielkiego Turnieju Wiedzy o Historii Polski. Zapraszamy wszystkich już dziś!

Share

oficjalna witryna Kongresu Polaków w Szwecji