Spotkanie z Błażejem Torańskim

Zapraszamy na spotkanie promocyjne z BŁAŻEJEM TORAŃSKIM autorem książki: „Knebel. Cenzura w PRL-u”

Książka „Knebel. Cenzura w PRL-u” jest publikacją przełomową. Po raz bowiem pierwszy od 40 lat odkłamuje obowiązującą w przestrzeni publicznej „bajeczkę dla grzecznych dzieci” o cenzurze – zarówno tej peerelowskiej jak i postpeerelowskiej.

Błażej Torański specjalizuje się w wywiadach. Nie przypadkowo więc jego książka składa się z 20 wywiadów. O cenzurę pytał autor 20 rozmówców, w tym: prof. Zbigniewa Romka (specjalistę z dziedziny cenzury w PRL-u), Krzysztofa Zanussiego (reżysera), Adama Zagajewskiego (poetę), Ernesta Brylla (poetę i pisarza), prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza (seksuologa), Andrzeja Krauzego (rysownika) i Tomasza Strzyżewskiego (demaskatora cenzury). Każdy z nich opowiadał o swoich relacjach z cenzurą, oceniał zjawisko i mówił o jego wpływie na swoją twórczość. Rok 2016 przyniósł publikację dwóch jego pierwszych książek. Oprócz tej o cenzurze PRL wydał także „Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy” (wspólnie z Marcinem Jakubem Szymańskim).

Autor „Knebla” jest absolwentem wydziału prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Magisterium zrobił z historii doktryn politycznych i prawnych na kierunku administracji. W stolicy Dolnego Śląska był również działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Swoje teksty publikował na portalu SDP, w „Dzienniku Łódzkim”, „Wprost”, „Prawie i Życiu”, „Rzeczpospolitej” czy „Gazecie Bankowej”. Pracował także jako rzecznik prasowy. Obecnie jest publicystą tygodnika „Do Rzeczy”.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 6-go maja 2017 o godz. 19:00, w siedzibie Ośrodka Polskich Organizacji Niepodległościowych – OPON, stacja metra T-Stadion; adres: Östermalmsgatan 75, Stockholm.

Organizatorzy: 
Kongres Polaków w Szwecji, Rada Uchodźstwa Polskiego w Szwecji oraz Stowarzyszenie Patriotów Polskich w Szwecji – Semper Fidelis

Share