Relacja z koncertu „Dumne Polki w muzyce”

W sobotę 3 marca 2018 r., w przededniu Dnia Kobiet, odbył się w Sztokholmie koncert „Dumne Polki w muzyce” (Stolta Polskor i musiken), zorganizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki w Szwecji. Koncert był też poświęcony 100-leciu odzyskania Niepodległości Polski, przedstawianej w literaturze i sztuce jako kobieta walcząca o wolność przez 123 lata zaborów (Polonia rediviva/ restituta).

Kierownik organizacyjny koncertu i zarazem prezes Towarzystwa Muzycznego, doktor Elżbieta Szwejkowska-Olsson, przygotowała w związku z tym projekcję komputerową zdjęć, plakatów i obrazów przedstawiających historycznie słynne Polki w muzyce (m.in. kompozytorki: Marta Ptaszyńska, Grażyna Bacewicz, Maria Szymanowska, Wanda Langowska; śpiewaczki: Maria Fołtyn, Teresa Żylis-Gara, aktorki takie jak Jadwiga Smosarska) ale również postacie kojarzone z Polską i polską walką o niepodległość (Emilia Platter, Czarna Madonna, Św. Jadwiga i inne). Piękną oprawę tego wspaniałego dwugodzinnego koncertu stanowiła Sala Barokowa Muzeum Historycznego w Sztokholmie przy Narvavägen 13-15.

Koncert otworzył polonez w wykonaniu zespołu „Piastowie” w bardzo ciekawym układzie tanecznym dopasowanym do dość ciasnego miejsca wykonania. Przypomnijmy, że kierownikiem artystycznym zespołu jest pani Grażyna Piątek. W programie mogliśmy następnie usłyszeć pieśni M. Karłowicza i arie i duety z oper S. Moniuszki i J. Stefaniego oraz ze znanych musikali (patrz program) w wykonaniu naszych wspaniałych artystów sztokholmskich, pani Nadji Kołeckiej (sopran) i pana Wiesława Majczuka (tenor) oraz gości z Polski, pani Justyny Sławiec-Korzeń (sopran i mezzo) i niezrównanego barytona młodego pokolenia, pana Jakuba Milewskiego, jednocześnie kompozytora i dyrygenta oraz autora wielu projektów muzycznych. Jego wieczorowa błyszcząca czarna marynarka podkreślała jeszcze bardziej jego głos, który by można było określić jako „brillant”. Bel canto studiował Jakub we Włoszech m.in. u słynnego Jose Carrery. Pani Justyna zachwyciła świetnym lirycznym wykonaniem trzech trudnych arii hrabiny z opery S. Moniuszki „Hrabina” oraz świetnym aktorsko i muzycznie duetem z opery J. Stefaniego „Krakowiacy i górale” (wspólnie z barytonem). Jej wiotka jak trzcina postać spowita była w długą czarną błyszczącą suknię, która jeszcze bardziej podkreślała bladość twarzy pod gęstą koroną długich ciemnych lokowatych włosów. Pani Nadja, oprócz dojrzałego wykonania roli Carmen w długiej karminowej kreacji, oczarowywała lekkością i wdziękiem wykonania o silnej i szerokiej skali głosu oraz ciepłej barwie. Swoje kreacje zawdzięcza Nadja firmie Sarapoul. W duecie z barytonem „Usta milczą, dusza śpiewa…” dało się nawet zatańczyć walca na małej scenie koło fortepianu! I wreszcie tenor, będący jednocześnie wiceprezesem Towarzystwa Muzycznego im. S. Moniuszki w Szwecji, o dramatyczno-melancholijnym i jasnym brzmieniu głosu, w klasycznym smokingu i w klasycznych ariach Moniuszki – Jontka i Stefana. Obie arie zebrały gorące i zasłużone brawa. A na zakończenie koncertu pan Wiesław zaśpiewał pieśń Edwarda Griega „Kocham cię!” (Jag elsker dig). W sumie treści całego koncertu były przepełnione miłością do ojczyzny i do ukochanej kobiety.

Artystom towarzyszyli na fortepianie dwaj pianiści – niezrównana i pełna temperamentu oraz wyczucia interpretacji artystów Dorota Żarowiecka, która wykonała też solo trzy „Romantyczne walce” polskiej kompozytorki w Szwecji, pani Krystyny Pettersson. Mąż kompozytorki był specjalnym gościem koncertu. Drugim pianistą był pan Wojciech Głuch, który oprócz preludium F. Chopina wykonał też dwie własne kompozycje wokalne do wierszy dwóch poetów. Pan Wojciech znany jest Polonii szwedzkiej głównie jako dyrygent chóru polskiego z Göteborga, gdzie mieszka. I koniecznie trzeba podkreślić udział w koncercie 17-letniego skrzypka z Polski, Adama Suski, który następnego dnia udał się z lotniska prosto na następny koncert w Warszawie przed polską parą prezydencką. W Sztokholmie wykonał z młodzieńczą brawurą ale i z dojrzałą muzykalnością dwa znane utwory Grażyny Bacewicz (patrz program). Spotkamy go z całą pewnością jeszcze nie raz na scenach Polski i świata!

Na zakończenie prezes E. Szwejkowska-Olsson podziękowała głównemu sponsorowi koncertu, Ambasadzie RP, której przedstawiciel Pan Ambasador Wiesław Tarka zaszczycił koncert swoją obecnością wraz z wielkim koszem kwiatów dla artystów. A ponieważ w przerwie okazało się, że jedna z obecnych pań obchodzi urodziny, zostało to zapowiedziane przez panią prezes i zebrani odśpiewali na koniec huczne „Sto lat” dla pani Ireny Karlsson, założycielki zespołu „Polonez”. Pani Irena nagrała też kilka programów dla SVT promujących Polskę i m.in. polską kuchnię!

W czasie przerwy jak i już przed koncertem przybyli mogli zapozna

się z produktami firm kobiecych pań Haliny Bartoszek, Agnieszki Marciniak, Margarety Wilbik i z książkami dla dzieci oraz poezjami pani Elżbiety Ścibor-Achenbach, sekretarza Towarzystwa Muzycznego im. S. Moniuszki w Szwecji. A na stoliku barowym serwowano w przerwie Cider i słodycze oraz biszkopciki migdałowe.

W sumie udane uroczyste przedsięwzięcie, mimo chłodu w sali koncertowej, paskudnego zimna w pomieszczeniu dla artystów i zbyt ciemnego oświetlenia sali ze względu na wiszące w niej wielkie olejne obrazy ołtarzowe. Muzeum montuje już jednak na stelażach nowe oświetlenie koncertowe z lampami LED, które nie będą szkodzić sztuce. A zadowolona liczna publiczność polska i szwedzka komentowała koncert: „Tyle w tym uczucia!” I miejmy nadzieję, że dzięki tym pozytywnym uczuciom będzie się mile wspomina również naszą ojczyznę Polskę!

Elżbieta Szwejkowska-Olsson

 

PROGRAM – Stolta Polskor i musiken 

 1. Dansen Polonez – dansensemblen „Piastowie”; ledare: Grażyna Piątek
 2. S. Moniuszko, Halka, aria Halki „Ha! Dzieciątko nam umiera…” – sopran (Justyna Sławiec-Korzeń)
 3. S. Moniuszko, Halka, aria Jontka „Szumią jodły …” – tenor
 4. S. Moniuszko, Hrabina, aria Hrabiny „Zbudzić się…” – sopran (Justyna Sławiec-Korzeń)
 5. G.A. Rossini, Cyrulik sewilski (Il barbiere di Seviglia) „Una voce poco fa…” – sopran (Nadja Kołecka)
 6. G. Donizetti, Don Pasquale, aria „Bella sicome un angelo” – baryton
 7. S. Moniuszko, Hrabina, aria Hrabiny „Suknio coś mnie tak ubrała…” – sopran (Justyna Sławiec-Korzeń)
 8. S. Moniuszko, Verbum Nobile, aria Stanisława „Nakaż niech ożywcze słonko” – baryton
 9. G. Bizet, Carmen, Habanera – sopran (Nadja Kołecka)
 10. G. Bacewicz, Witraż – violin +piano
 11. G. Bacewicz, Kaprys Polski – violin solo
 12. S. Moniuszko, Hrabina, aria Hrabiny „On tu przybywa…” – sopran (Justyna Sławiec-Korzeń)
 13. J. Stefani, Cud mniemany albo Krakowiacy i górale, duet Basi i Stacha „Raz na pniu między dębami…”- sopran (Justyna), baryton

PAUS

 1. A. Lara, Granada – sopran (Nadja Kołecka)
 2. F. Chopin, Piosnka Litewska – sopran (Justyna Sławiec-Korzeń)
 3. S. Moniuszko, aria z kurantem z opery Straszny Dwór – tenor
 4. S. Moniuszko, aria Miecznika z opery Straszny Dwór „Kto z mych dziewek…” – baryton
 5. F. Chopin, Preludium e-moll – piano (Wojciech Głuch)
 6. M. Karłowicz, pieśń „Mów do mnie jeszcze…” – sopran (Justyna Sławiec-Korzeń)
 7. M. Karłowicz, pieśń „Zaczarowana królewna” – baryton
 8. G. Puccini, Cyganeria (La Bohème) aria „Quando m’en vo” – sopran (Nadja Kołecka)
 9. Krystyna Pettersson, 3 valser – piano (Dorota Żarowiecka)
 10. R. Rogers, Południowy Pacyfik (South of Pacific) musical, aria „W taki piękny wieczór” – baryton
 11. F. Loewe, My Fair Lady, “Przetańczyć całą noc” – sopran (Nadja Kołecka)
 12. F. Lehár, Wesoła wdówka, duet „Usta milczą, dusza śpiewa…” – sopran (Nadja), baryton
 13. W. Głuch, 2 sånger till dikter: „Żal” av Antoni Słonimski och ” Bywa ,że najskrytsze marzenia …” av Andrzej Strzelecki – Wojciech Głuch;
Share