Przepis na „lussekatter”

lussekater / Ambasada Szwecji w Warszawie

13. grudnia to dzień świętej Łucji . Tego dnia Szwedzi wypiekają szafranowe bułeczki Lussekatter, którymi dzielą się z bliskimi. Z okazji tej wspaniałej tradycji mamy dla Was wspaniały przepis!
P.S. Warto go wypróbować! Poleca sam Michał Godyń – szef kuchni w rezydencji ambasadora Szwecji.

Przepis:

Ciasto:
1,2 kg mąki pszennej 
1 g szafranu 
40 g drożdży 
150 g masła
300 ml mleka 
100 g cukru
100 ml syropu klonowego
200 g serka wiejskiego 
1 jajko

Nadzienie:
200 g rodzynek

Szkliwo:
1 jajko

1 łyżkę cukru rozetrzyj z szafranem w moździerzu. Drożdże rozpuść w misce z cukrem. W garnku roztop masło, wlej mleko i lekko podgrzej (UWAGA: mleko nie może być gorące). Następnie dodaj uprzednio roztarty w moździerzu szafran z cukrem i wymieszaj.
Do rozpuszczonych drożdży z cukrem dodaj lekko ciepłe mleko z masłem i szafranem. Następnie dodaj jajko, syrop klonowy i serek wiejski. Wszystko dobrze wymieszaj. Do wymieszanego płynu powoli dodawaj mąkę. Mieszaj do uzyskania jednolitej masy. Dokładnie wyrabiaj ciasto przez 10-15 minut (możesz użyć robota kuchennego).
Tak wyrobione ciasto odstaw na godzinę w ciepłe miejsce. Kiedy masa ciasta podwoi swoją objętość, wyłóż ją na stół oprószony mąką i rozwałkuj na grubość 1 cm w kształt prostokąta. 
Następnie pokrój w paski o grubości ok. 0,5cm-1cm. Na stolnicy z wyciętego paska wykonaj wałek o długości ok 10 cm i zwiń z obu stron w kształt ślimaka, tak aby powstała litera S. Po każdej stronie zwiniętego ciasta dodaj po jednej rodzynce. Odstaw na blasze do wyrośnięcia. Kiedy bułeczki wyrosną, posmaruj je jajkiem. Wstaw do piekarnika nagrzanego na 200°C i piecz do lekkiego zrumienienia przez ok 5-6 min.

źródło: https://www.facebook.com/AmbasadaSzwecji/
tekst: Ambasada Szwecji w Warszawie 

Share