Pogrzeb Prezydentów RP na uchodźstwie

Sprowadzenie Prezydentów RP na uchodźstwie z Cmentarza Lotników Polskich w Anglii do Polski stanowi zwieńczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydenci RP na uchodźstwie stali na straży zachowania konstytucyjnej ciągłości władz RP od 1939 roku, aż do pierwszych w pełni wolnych wyborów prezydenckich w 1990 roku.

Uroczysta Msza święta pogrzebowa połączona ze złożeniem w Mauzoleum szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego odbyła się 12 listopada 2022.

Otwarto też Izbę Pamięci Prezydentów RP. Szczątki w sobotę przewieziono do Polski z Londynu; obok ww. prezydentów został pochowany także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i jego żona Karolina. Premier Morawiecki nazwał ich „ojcami polskiej niepodległości, którzy w mrocznych czasach niewoli komunistycznej przechowywali insygnia RP”; „byli depozytariuszami pamięci, ciągłości państwa polskiego, to dzięki ich wytrwałości naród polski dotrwał do 1989 r.”.

Więcej na https://www.misjawolnapolska.pl/ oraz na stronie parafii https://parafiaopatrznoscibozej.pl/2022/11/10/pogrzeb-prezydentow-rp-na-uchodzstwie/

Share