Polish Heritage Days

Polish Heritage Days

W maju polskie placówki zagraniczne na całym świecie oraz środowiska polonijne w sposób szczególny celebrują i promują polską kulturę, dziedzictwo przeszłych pokoleń, a przede wszystkim polski wkład w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne w poszczególnych krajach. Z inicjatywy Szefa Służby Zagranicznej Arkadego Rzegockiego to właśnie w maju obchodzimy Polish Heritage Days (pol. Dni Polskiego Dziedzictwa), których głównym przesłaniem jest radosne celebrowanie polskości, bycia Polakiem oraz duma z Polski i polskiego dziedzictwa.

Szereg imprez oraz projektów, mających na celu włączenie się w tę ogólnoświatową inicjatywę będzie miał również miejsce w Szwecji. Poniżej szczegóły dotyczące planowanych wydarzeń!
Zapraszamy!

https://www.gov.pl/web/szwecja/polish-heritage-days

Wydarzenia w ramach Polish Heritage Days

  • Koncert Aleksandra Dębicza oraz Jakuba Nowaka

czwartek, 11 maja, godz. 12:30

W ramach Polish Heritage Days, Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Operą Królewską przygotował wyjątkowy program muzyczny z udziałem pianisty Aleksandra Dębicza i skrzypka Jakuba Nowaka.

Więcej informacji oraz bilety na koncert dostępne są na stronie Kulturhuset.
 

  • Wizyta Daru Młodzieży w Sztokholmie

sobota-niedziela, 13-14 maja

W maju tego roku Sztokholm odwiedzi trzymasztowy polski żaglowiec szkolny Dar Młodzieży, następca historycznego Daru Pomorza, który był internowany w Szwecji podczas II wojny światowej. Ta wyjątkowa wizyta będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników żeglarstwa. Podczas postoju Daru Młodzieży przy nabrzeżu koło Fotografiska, możliwe będzie zwiedzanie fregaty.

Oprócz tego niecodziennej możliwości zwiedzenia Daru Młodzieży, zespół ekspertów Polskiej Organizacji Turystycznej zaprezentuje na nabrzeżu informacje i rekomendacje na temat najpiękniejszych regionów Polski, ich atrakcji turystycznych, bazy noclegowej i uroczych zakątków Polski.

Ale to nie wszystko – przedstawiciele regionu Małopolski staną się przewodnikami po zapierającym dech w piersiach Krakowie, dzięki czemu poznacie Państwo wszystkie ukryte skarby, o których wiedzą tylko miejscowi.

Szukasz wsparcia w zorganizowaniu podróży? Zapraszamy do skorzystania z możliwości rozmowy z pracownikami Polskich Linii Lotniczych LOT oraz Polferries, którzy udzielą wszelkich informacji na temat aktualnych połączeń i bezkonkurencyjnych ofert.

Odwiedzając nas na nabrzeżu, już teraz zapraszamy do obejrzenia wspaniałych dzieł sztuki wykonanych przez polskich artystów z ProformArt, aby znaleźć idealną pozycję do swojej kolekcji.
 

  • Bieg na 1791 metrów i piknik rodzinny w Järfalla

sobota, 13 maja, godz. 11:00-14:00

Majowa sobota to idealna okazja na rodzinny piknik, który to organizacje polonijne organizują w Järfälla. Na najmłodszych czekają m.in. zajęcia plastyczne oraz z rękodzieła, a także warsztaty taneczne.

Wydarzenie organizowane na terenie stug harcerskich, będzie również okazją do sportowego uczczenia przypadającej w tym roku 232. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. O godz. 12:10 wyruszy Bieg 1791 metrów, nawiązujący do daty przyjęcia ustawy zasadniczej.

Informacje o zapisach na bieg oraz szczegóły wydarzenia – tutaj.
 

  • Msza Święta za Ojczyznę

niedziela, 14 maja, godz. 10:30

Chętnych do udziału w nabożeństwie w intencji Ojczyzny, zapraszamy na Mszę Świętą, która odbędzie się 14 maja o godz. 10:30 w kościele św. Jakuba.

Organisers:

Share